21.8 C
Zagreb
Nedjelja, 28 travnja, 2024

Sedam godina OIEH

OIEH sutra slavi sedam uspješnih godina rada i razvoja. Udruženje je osnovano na isti dan kad je na snagu stupio Pariški sporazum, svjetska prekretnica u borbi protiv klimatskih promjena. U proteklih je sedam godina OIEH postao središnje mjesto kvalitete i znanja, a okuplja energetske tvrtke s ukupno 80% instaliranog kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u Hrvatskoj, kao i ostalu OIE industriju: proizvođače električne opreme, servisne i potporne djelatnosti, developere i konzultante. Kroz djelovanje radnih skupina članovi zajednički rade na analizama prepreka u razvoju projekata OIE i prijedlozima njihovih rješavanja. Distribucija i prijenos električne energije, zaštita okoliša i prirode, ZoTEE, elektromobilnost, bioplin i imovinsko-pravni odnosi područja su o kojima istoimene radne skupina sustavno promišljaju i o kojima OIEH institucionalno komunicira prema nadležnim ministarstvima, sudjeluje u javnim raspravama, predlaže i argumentira učinkovitija rješenja.

OIEH je od ove godine i RE-Source Croatia HUB

Ove je godine OIEH ostvario visoke ciljeve i postigao sjajne uspjehe na brojnim poljima. Početkom godine OIEH je postao dio europske RE-Source Platforme, krovne europske organizacije posvećene razvoju PPA ugovora. Kao nacionalni RE-Source Croatia HUB, OIEH je mjesto učenja i prenošenja znanja o razvoju PPA ugovora kojima se dogovara kupnja zelene energije izravno od proizvođača. Prva RE-Source Croatia konferencija organizirana je u ožujku ove godine u Zagrebu. Okupila je oko 350 sudionika iz Hrvatske, regije i Europe i pozicionirala Hrvatsku na kartu EU zemalja s razvijenim PPA tržištem.

Obnovljivi izvori energije na moru u Hrvatskoj

Samo mjesec dana kasnije OIEH je u Zagrebu predstavio “Akcijski plan za obnovljive izvore energije na moru u Hrvatskoj”, dugo očekivanu studiju koja je pokazala značajan potencijal za razvoj plutajućih solarnih i vjetroelektrana u moru u Hrvatskoj. Gotovo 25 GW novih OIE projekata možemo izgraditi samo na moru u Hrvatskoj, a potencijal za otvaranje novih radnih mjesta u ovom sektoru je ogroman. Kao nastavak dugogodišnje uspješne suradnje ovo je treća OIEH studija koju je financirao EBRD.

Konferencija DANI SUNCA 2023

Potkraj svibnja OIEH je organizirao svoju najuspješniju konferenciju dosad DANI SUNCA 2023 u Bolu na Braču. Dvodnevna konferencija u organizaciji Obnovljivih izvora energije Hrvatske okupila je 400 sudionika, više od 60 predavača i panelista. Pokrovitelji konferencije posvećene razvoju projekata sunčeve energije bili su Europska komisija, Vlada Republike Hrvatske, SolarPower Europe, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstvo poljoprivrede, Europska banka za obnovu i razvoj te Europska investicijska banka.

Studija o agrosolarnim i akvasolarnim elektranama

Ove je godine Hrvatska usvojila zakonska rješenja koja omogućavaju postavljanje agrosunčanih i sunčanih elektrana na sve poljoprivredne površine koje su upisane u evidenciju uporabe poljoprivrednih zemljišta. Prvi impuls za razvoj agrosunčanih elektrana pionirski je prije nekoliko godina krenuo upravo iz OIEH-a, a njihovom implementacijom Hrvatska se svrstala uz najbolje i postala jedna od 10 zemalja EU-a koje su se odlučile za primjenu ove tehnologije. OIEH je početkom rujna u Zagrebu predstavio još jednu publikaciju, opsežnu stručnu Studiju o potencijalu uporabe solarne energije u poljoprivrednom sektoru i sektoru slatkovodne akvakulture. Studija je pokazala kako bi postavljanjem agrosunčanih elektrana na samo 5% poljoprivrednih površina Hrvatska mogla razviti 4.7 GW solarnih instalacija, što višestruko premašuje naše solarne ciljeve. Ako se plutajuće solarne elektrane primjene u slatkovodnoj akvakulturi mogla bi se ostvariti godišnja proizvodnja oko 16.000 tona ribe, što je četverostruko više u odnosu na proizvodnju posljednjih desetljeća u Hrvatskoj.

Ovo je četvrta OIEH studija koju je financirala Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD). U izradi su sudjelovali Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku te Institut za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita. Studija je polučila veliki uspjeh, a upiti poljoprivrednika i investitora za razvoj ove tehnologije i dalje svakodnevno pristižu u OIEH. Prepoznajući zajedničke interese i dobrobit u informiranju, educiranju i koordinaciji sektora OIE i poljoprivrede, OIEH i Hrvatska poljoprivredna komora ove su godine potpisali sporazum o suradnji.

Radna skupina pOIEdnostavi

Projekti OIE u svom razvoju nailaze na prepreke i administrativna uska grla koja ih usporavaju. Prema usporednoj analizi s drugim europskim zemljama Hrvatska je po kompliciranosti i sporosti administrativnih procedura u razvoju OIE projekata na visokom trećem mjestu. Rješavanje ovog izazova ključno je za energetski razvoj Hrvatske i ispunjavanje zadanih nacionalnih energetskih ciljeva. Stoga je OIEH odlučio napraviti „pOIEdnostavi“ – pregled uskih grla i preporuke za pojednostavljivanje i skraćivanje administrativnih procesa, a od ove godine i posebna se OIEH radna skupina bavi samo ovom problematikom. Europski cilj je dodatno pojednostaviti i skratiti administrativne procedure na razini EU i Hrvatska treba ići u tom smjeru pa će OIEH ponuditi svoja rješenja

Nove tehnologije, novi modeli i nove radne skupine OIEH

OIEH radi na razvijanju novih poslovnih modela u energetici s velikim potencijalom za implementiranje inovacija, uvođenju sustava proizvodnje električne energije na mjestu potrošnje, razvijanju malih solarnih elektrana na obiteljskim kućama, turističkim objektima, OPG-ovima, proizvodnim pogonima. Potaknut potrebama poljoprivrednika koji žele zaštiti svoje prinose od nepovoljnih klimatskih utjecaja, OIEH je potaknuo razvoj i primjenu agrosolara, tehnologije koja postavljanjem na poljoprivrednom zemljištu omogućava stvaranje energije, ne remeti pritom agrikulturnu proizvodnju nego joj omogućava i povećanje prinosa. No zbog brojnih upita investitora i poljoprivrednika odlučeno je da se i ovoj temi posveti više vremena te je osnovana i radna skupina Agrosolari.

Od ove godine OIEH ima još nekoliko novih radnih skupina: VODIK, BIOMASA, PROIZVODNJA NA MJESTU POTROŠNJE i SKLADIŠTENJE ENERGIJE.

Na svim novim radnim skupinama identificirani su brojni novi problemi i poteškoće u razvoju ovih tehnologija na što je OIEH pravovremeno reagirao te uputio brojne dopise mjerodavnim institucijama ove godine. Među njima se svakako ističe reagiranje OIEH-a zbog teške situacije u sektoru bioplina u Hrvatskoj. Bioplinska su postrojenja ove godine dovedena na rub opstanka, a mnoga su proglasila stečaj ili su smanjila proizvodnju. OIEH radi i na zakonskoj valorizaciji digestata, kojeg je agronomska struka već potvrdila kao vrijedno organsko gnojivo. Nusproizvod je to rada bioplinskih postrojenja čija je višestruko korisna funkcija u Hrvatskoj još uvijek nedovoljno prepoznata i njezino jasno uvažavanje jedan je od ciljeva djelovanja OIEH.

Nedavno je OIEH žustro reagirao na nova mrežna pravila HOPS-a koja bi mogla zaustaviti sve investicije u OIE sektor u Hrvatskoj.

Hrvatska ima ogroman prirodni potencijal obnovljivih izvora energije i mogla bi do 2030. realizirati 6000 MW projekata OIE te osigurati samodostatnost proizvodnjom električne energije za vlastite potrebe. Na putu do ostvarenja tog cilja važna je suradnja svih na rješavanju postojećih prepreka, koordinacija ministarstava i javnopravnih tijela, ubrzavanje donošenja podzakonskih akata i pojednostavljivanje administrativnih procedura.

Svoj doprinos ostvarenju ovog cilja OIEH nastavlja davati kroz stručno znanje, aktivnost svojih članova i institucionalnu suradnju sa svim ministarstvima i ključnim dionicima snažnijeg razvoja OIE u Republici Hrvatskoj.

Iz kategorije

Dan je obnovljivih izvora energije – doznajte kako napreduje Hrvatska

Svjetski je dan obnovljivih izvora energije. Obilježava se svake...

Dani OIE – otvorene su prijave za najočekivaniju konferenciju o obnovljivcima

Nakon pet uspješnih konferencija "Dani dobroga vjetra" i "Dani...

Obnovljiva energija prestigla fosilnu

OIEH izvješće o elektroenergetskim kretanjima za veljaču 2024. godine Svjesni...

Na mreži sve po starom

Predloženi Desetogodišnji plan razvoja distribucijske mreže HEP ODS-a koji...

PPA ugovori su budućnost zelene tranzicije

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas