11.8 C
Zagreb
Ponedjeljak, 18 ožujka, 2024

Okolišne su procjene svakom OIE projektu iznimno važne i svaki će developer poduzeti sve potrebne mjere da utjecaj projekta na okoliš bude što manji. No, na okolišne se procjene u Hrvatskoj predugo čeka i ne poštuju se zakonom propisani rokovi. Bio je to jedan od razloga za osnivanje OIEH Radne skupine za zaštitu okoliša i prirode. Radna skupina analizira postojeće izazove te definira prijedloge za njihovo rješavanje. Iz zajedničkog pristupa u pronalaženju najboljih rješenja jasna je poruka – zaštita okoliša i razvoj OIE nisu na suprotnim stranama, dapače – imaju zajednički interes.

OIEH Radna skupina za distribuciju i prijenos električne energije oformljena je u ožujku 2022. godine i njezin zadatak je doprinos kvalitetnoj raspravi i iznalaženju bržeg, učinkovitijeg i jednostavnijeg načina rješavanja izrade Pravila o priključenju, metodologije HERA-e, elaborata mogućnosti priključenja, transparentnog izračuna cijene priključka na mrežu i ostalih važnih pitanja. Stoga su teme ove radne skupine među najvažnijima za daljnji rad članova udruženja, ali i cjelokupni sustav obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj.

Energetsko odobrenje prvi je korak u razvoju projekata OIE i njegovo ishođenje preduvjet je za priključenje na elektroenergetsku mrežu, kao i sve daljnje korake u razvoju. Nakon donošenja ZoTEE bilo je jasno da projekti koji ne zadovoljavaju uvjete natječaja MINGOR, moraju na natječaj po čl. 17. spomenutog Zakona. To još uvijek nije moguće, kasni se s donošenjem Uredbe koja bi propisala propozicije natječaja za energetsko odobrenje po ovom članku. Radna skupina ZoTEE – energetsko odobrenje ukazuje na uska grla i radi na mogućim rješenja kako bi pravovremeno pridonijela bržem i kvalitetnijem razvoju OIE u Hrvatskoj.

Projekti OIE se grade na zemljištu koje je zbog specifičnosti lokacije (količina vjetra, insolacija, blizina elektroenergetske mreže i sl.) odabrano za gradnju projekta. Većina ih se nalazi u vlasništvu Republike Hrvatske, općina, županija ili u privatnom vlasništvu. Zato je važno pravovremeno znati mogu li se na tim lokacijama ishodovati uredni imovinskopravni dokumenti. Nerijetko rješavanje imovinskopravnih odnosa zapne na brojnim preprekama i uskim grlima. Radna skupina za imovinskopravne odnose analizira probleme s kojima se susreće u praksi, koje je potrebno dodatno regulirati podzakonskim aktima i ukazati na njih mjerodavnim ministarstvima.

Doprinos bioplinskih postrojenja je višestruk: kroz proizvodnju električne energije, toplinske energije, bioplina, mogućnosti njegove prerade u biometan, proizvodnju digestata koji je vrijedno organsko gnojivo, oporabu biološkog otpada, ostvarivanje principa kružnog gospodarstva. No, bioplinska postrojenja u Hrvatskoj nemaju poziciju u kojoj je njihova višestruka dobrobit vrednovana i suočavaju se s mnogim preprekama u ostvarivanju svog punog potencijala. Stoga je cilj ove radne skupine analizirati ih, ukazivati na njih mjerodavnim državnim institucijama te u suradnji sa stručnjacima predlagati najbolja rješenja.

Integracija sektora transporta nužna je za smanjenje onečišćenja te integralno planiranje energetskog sustava temeljenog na obnovljivim izvorima energije. Nacionalna razvojna strategija Republike hrvatske do 2030. među prioritetnim područjima javnih politika ima strateški cilj 10. Održiva mobilnost. Radna skupina za elektromobilnost izradila je Plan razvoja infrastrukture elektromobilnosti u cestovnom prometu RH te radi na prijedlozima značajnijeg poticanja elektromobilnosti.