11.8 C
Zagreb
Ponedjeljak, 18 ožujka, 2024

Svjedočimo najbržoj promjeni energije u povijesti

Međunarodno društvo za solarnu energiju – ISES (International Solar Energy Society) najdugovječnija je solarna organizacija na svijetu čiji korijeni datiraju od 1954. godine. ISES je od 1963. akreditiran kod Ujedinjenih naroda i otad surađuje u brojnim programima UN-a. Ova nevladina udruga radi na stvaranju svijeta uz 100 posto obnovljive energije koju će svi koristiti učinkovito i mudro. Njihovo posljednje izvješće, objavljeno koncem siječnja u pv magazinu, pokazuje kako svijet ubrzano prelazi na obnovljive izvore energije. Analiza kaže kako se novi projekti sunca i vjetra izgrađuju po stopi koja je tri puta veća od svih ostalih izvora energije zajedno, što dokazuje da su fotonaponska i energija vjetra u ovom trenutku najkonkurentnije i najpraktičnije metode za uvođenje novih proizvodnih kapaciteta.

To znači da energija sunca i vjetra polako zamjenjuje elektrane na ugljen i plin, a zadovoljava i velik dio rastuće potražnje za električnom energijom koja raste tri puta brže (u razdoblju 2011. do 2021.) od svjetskog stanovništva. ISES zato očekuje kako će uskoro doći do elektrifikacije prometa, grijanja i industrije velikih razmjera, odnosno do „elektrifikacije svega”. To će rezultirati dvostrukim ili trostrukim povećanjem potražnje za električnom energijom koje solarna i energija vjetra mogu bez poteškoća zadovoljiti.

Fosilna goriva uzrokuju tri četvrtine globalnih emisija stakleničkih plinova. Međutim, u većini zemalja, solarna i energija vjetra razvijaju se puno brže od novih elektrana na ugljen. Osim u Kini, globalni kapaciteti ugljena padaju već nekoliko godina, budući da se starije elektrane gase brže nego nove. Nedostatak novih elektrana na ugljen znak je da je svijet dosegnuo vrhunac energije ugljena, tvrdi ISES.

Sunčeva i energija vjetra na globalnoj su razni prošle 1 TW instalirane snage. Istraživanje je pokazalo kako razvoj solarne i energije vjetra eksponencijalno raste, a predviđa i kako će kumulativni instalirani solarni kapaciteti uskoro nadmašiti vjetar.

Godišnja stopa rasta posljednjih deset godina iznosila je oko 18%. Ako solarni kapaciteti nastave rasti tim tempom do 2031. godine premašiti će ukupan zbroj nuklearnih, hidroenergetskih, plinskih i elektrana na ugljen.

Potrošnja električne energije u razvijenim regijama kao što su Europa, Sjeverna Amerika, Japan i Australija dosegla je između 7 MWh i 15 MWh po osobi godišnje. Elektrifikacija prometa, grijanja i industrije zbog uklanjanja fosilnih goriva uključuje udvostručenje potražnje za električnom energijom. Potrošnja električne energije u razvijenim zemljama mogla bi dosegnuti 20 MWh po osobi godišnje do sredine stoljeća. Predviđa se da će globalno stanovništvo do sredine stoljeća narasti na oko 10 milijardi. Bogato i potpuno elektrificirano globalno gospodarstvo s nultom stopom fosilnih goriva stoga će zahtijevati oko 200.000 TWh električne energije godišnje.

Australija primjerice proizvodi dvostruko više solarne električne energije po stanovniku od bilo koje druge tehnologije. Cilj je australske vlade do 2030. imati udio od 82% električne energije iz obnovljivih izvora, uglavnom solarne i energije vjetra. Ova je zemlja dokaz kako je brzo uvođenje solarne i energije vjetra u skladu s pristupačnim cijenama električne energije i stabilnom električnom mrežom.

Solarna energija ima daleko veću bazu resursa od bilo kojeg drugog izvora proizvodnje i morat će osigurati većinu energije u budućnosti, odnosno oko 60% ili 120.000 TWh ukupne buduće energije, predviđa analiza. Kako bi se postigli željeni ciljevi do sredine stoljeća potrebno je instalirati 4 TW solarnih kapaciteta godišnje do sredine 2030-ih. Trenutačna stopa rasta solarnih elektrana na godišnjoj razini gotovo je dovoljna za postizanje tog cilja.

izvor: pv magazine

Iz kategorije

PPA ugovori su budućnost zelene tranzicije

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Prepuna dvorana na 2. RE-Source Croatia konferenciji

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Bliži nam se II. Regionalna RE-Source Croatia Hub konferencija

Vaša industrija, tvrtka, grad treba zelenu energiju? Rješenje je potražiti...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas