25.9 C
Zagreb
Petak, 26 srpnja, 2024

Pregledali smo HEP-ov desetogodišnji plan: Izvukli smo najbitnije, od rokova za priključak, zamjene brojila, do strategije

Nositelj investicija u dalekovode, trafostanice i ostalu infrastrukturu mreže je HEP-ODS.

U obnovu postojećih i izgradnju novih dalekovoda, mreže i ostale infrastrukture za isporuku struje HEP će do 2033. godine uložiti 2 milijarde i 420 milijuna eura, proizlazi iz prijedloga Desetogodišnjeg investicijskog plana tvrtke HEP-ODS koja je u sastavu istoimene grupe zadužena za distribuciju električne energije.

Riječ je o dugo očekivanom investicijskom planu jer se država odlučila na daljnji zamah u izgradnji solarnih elektrana i vjetroparkova s povećanjem udjela obnovljivih izvora energija u energetskom miksu države, čiji uspjeh izravno ovisi o stanju mreže koju održava HEP-ODS – piše Jutarnji list. Vlasnici elektrana na sunce i vjetar, podsjetimo, u proteklim su godinama prozivali HEP-ODS zbog cijene, brzine i načina priključenja elektrana na mrežu, nalazeći u sporoj proceduri priključenja jedan od ključnih uzroka nedovoljnog razvoja “obnovljivaca”.
Da će iduće godine u energetici obilježiti povećanje ulaganja u obnovljivce, elektrifikacija prometa i izgradnja punionica za električna vozila, ističe se i u investicijskom planu HEP-ODS-a. Ta će tvrtka 25 posto plana utrošiti u mrežu i opremu napona do 0,4 kilovata koju koriste male solarne elektrane i punionice za električna vozila, ali zasad s neizvjesnim učinkom tolikih ulaganja na cijenu priključenja na mrežu. Naime, kako se pojašnjava u planu, čeka se nova odluka HERA-e o cijeni priključenja na mrežu.

Rok iz ugovora

Prema podzakonskim propisima, cijena priključenja na području Zagreba iznosi 225,63 eura po kilovatsatu tražene priključne snage, a u ostalim područjima države 179,18 eura po kilovatsatu. Rok u kojem je HEP ODS obavezan realizirati priključak je 30 dana od dana uplate naknade za priključenje za jednostavne priključke, a za složene priključke prema roku iz ugovora o priključenju – podsjeća se u investicijskom planu HEP-ODS-a i otkriva kako će u nove priključke tvrtka ove godine uložiti 100 milijuna eura.

U udruženju Obnovljivi izvori energije Hrvatske ocjenjuju kako je HEP-ODS ostao privržen dosadašnjem, ističu, konzervativnom pristupu i razvoja distribucijske mreže i priključivanja na mrežu. Tradicionalni pristup priključka novih korisnika, proizvođača i potrošača vidimo kao jednu od potencijalnih prepreka za razvoj dinamičnog sustava neophodnog za energetsku tranziciju. HEP se prilikom priključka novih korisnika i dalje vodi načelom 100 posto raspoloživosti mreže i kriterija sigurnosti opskrbe. Takvi kriteriji rezultiraju predimenzioniranjem sustava koji je značajno skuplji i čiji razvoj iziskuje značajno više vremena. Tako se u praksi onemogućuje priključak novih korisnika ukoliko proračuni za rubne uvjete pokazuju narušavanje kvalitete naponskih uvjeta – navode u OIEH-u.
Dio investicija HEP-ODS-a ići će i u uvođenje novih, naprednih brojila za kućanstva i tvrtke. Uvest će se brojila za daljinsko očitanje, a u planu se navodi kako je rok za instaliranje 2029., bez razrade koliko će ih se i u kojim
godinama instalirati. Oko 12 posto od planirane 2,4 milijarde eura ulaganja HEP-ODS će odvojiti za, kako se navodi u planu, mjerne uređaje, sekundarne sustave i razvoj. Do sada su napredna brojila instalirana u gotovo 50 posto poduzeća i 13 posto kućanstava.

Dva scenarija

Naš je prijedlog da se znatno ubrza uvođenje brojila s daljinskim očitanjem za kućanstva i da se za to koristi sufinanciranje sredstvima EU- poručuju iz OIEH. Kada je u pitanju potpora punionicama za električna vozila, HEP-ODS je investicije u mrežu koja će primiti punionice razvijao na temelju dva scenarija. Prvi je da bi udio električnih i hibridnih vozila na našim cestama dosegao 3,5 posto u 2030. te 65 posto u 2050. godini, a drugi scenarij polazi od udjela od 4,5 posto u 2030. i 85 posto u 2050. Iz Udruženja obnovljivaca upozoravaju kako se u praksi sve više pojavljuje problem priključenja infrastrukture za punjenje električnih vozila na urbanim i prometnim lokacijama. Stoga predlažu razvoj novih tipskih rješenja za priključenje infrastrukture za elektromobilnost te također da se omogući priključenje punionica EV u višestambenim i poslovnim građevinama.
Tempo ulaganja HEP-ODS-a je prosječno 207,4 milijuna eura po godini u ovoj i iduće dvije godine, da bi se u razdoblju od 2027. do 2033. godišnje investiranje smanjilo na 114,4 milijuna eura. Tim iznosima treba dodati oko milijarde ulaganja u priključenja na mrežu i elektroenergetske uvjete.

Vedran Marjanović/Jutarnji list

Iz kategorije

Može li Hrvatski sabor odblokirati razvoj OIE u Hrvatskoj?

Hrvatska je čini se jedina zemlja u Europskoj uniji...

Na čekanju investicije kao četiri Pelješka mosta

Stoje gotovo sve velike investicije, a mogle bi pokrivati...

Croatian Wind is the Best in Europe

The umbrella European wind energy organization, WindEurope, has published...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas