25.9 C
Zagreb
Petak, 26 srpnja, 2024

Osam vlada obvezalo se pokrenuti projekte offshore vjetroelektrana u Baltičkom moru

Na konferenciji o vjetru na moru, koju je organiziralo Poljsko udruženje za energiju vjetra (PWEA), visoki predstavnici osam zemalja Baltičkog mora i Europske komisije potpisali su zajedničku deklaraciju kako bi se ubrzala izgradnja novih kapaciteta priobalnih (offshore) vjetroelektrana u Baltičkom moru. Među potpisnicima su Poljska, Njemačka, Danska, Švedska, Finska, Litva, Estonija i Latvija.

Ova će suradnja uključivati ​​pitanja hibridnih offshore vjetroelektrana, pametnih mreža, integracije energetskog sustava i digitalizacije. Prema Deklaraciji, zemlje će također razviti koordinirane pristupe pomorskom planiranju, uzimajući u obzir ostale namjene morskog prostora i zaštitu okoliša.

U deklaraciji se kaže da je proizvodnja energije vjetra na moru ključna za postizanje nacionalnih i međunarodnih klimatskih i energetskih ciljeva. U svojim scenarijima za klimatski neutralnu Europu do 2050. godine, Europska komisija želi povećati priobalni vjetar na 450 GW.

Danas je većina europskog offshore kapaciteta vjetra instalirana u Sjevernom moru. Prema scenarijima udruženja WindEurope, Sjeverno će more ostati jezgra europskih offshore vjetroelektrana s 212 GW snage do 2050. No, Baltičko more moglo bi ugostiti 93 GW do 2050., u odnosu na današnjih 2,2 GW.

Iako je većina zemalja predstavila ambiciozne planove za razvoj priobalnih vjetroelektrana, posebno se ističe Poljska. Zemlja želi postati vodeća u razvoju priobalnog vjetra u Baltičkom moru, s ciljem od 28 GW u 2050. To bi do tada predstavljalo oko trećinu svih priobalnih vjetroelektrana u Baltičkom moru.

Iz kategorije

Croatian Wind is the Best in Europe

The umbrella European wind energy organization, WindEurope, has published...

Potencijal vjetroelektrana na moru

Vjetar na moru postavljanjem vjetroelektrana može biti iskorišten i...

Svjedočimo najbržoj promjeni energije u povijesti

Međunarodno društvo za solarnu energiju – ISES (International Solar...

EMBER: vjetar i sunce u EU prvi put proizveli više energije od plina

EMBER je objavio svoj novi European Electricity Review u...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas