25.9 C
Zagreb
Petak, 26 srpnja, 2024

Informiranje, komuniciranje i edukacija temelj su uključivanja u novi investicijski ciklus u OIE sektor

Na konferenciji o talijansko-hrvatskoj suradnji i financiranju gospodarskog razvoja, koja je u petak, 11. prosinca, održana u organizaciji HNB-a i Veleposlanstva Italije, direktorica Obnovljivih izvora energije Hrvatske Maja Pokrovac moderirala je panel o energiji i biznisu. Na panelu su sudjelovali Tamara Perko (predsjednica Uprave HBOR-a), Milan Horvat (predsjednik NO-a FIMA Invest), Alberto Pinori (predsjednik udruženja koje okuplja tvrtke iz OIE sektora ANIE Rinnovabili) i Giambattista Semeraro (direktor projekata za izgradnju industrijskih postrojenja FATA EPC).

Direktorica OIEH-a je naglasila veliko zalaganje privatnog sektora u pokretanju OIE projekata u Hrvatskoj tijekom zadnjih 15 godina i istaknula potrebu razvijanja novih poslovnih modela za daljnji razvoj sektora u budućnosti. Izdvojila je aktivnosti koje OIEH-a provodi u tom smjeru, naglasivši važnost komuniciranja i educiranja o važnim temama među kojima je i financiranje projekata u okvirima novog premijskog sustava. S panelistima je razgovarala o novim poslovnim mogućnostima, potrebnim mjerama i reformama za ubrzavanje razvoja obnovljive energije te financijskim instrumentima kao potpori energetskoj tranziciji i ispunjavanju Zelenog plana.

Na panelu su otvorene teme o novim poslovnim mogućnostima, potrebnim mjerama i reformama za ubrzavanje razvoja OIE, financijskim instrumentima te ispunjavanju Zelenog plana

Milan Horvat, predsjednik NO-a FIMA Invest, primijetio je da se u zadnjih deset godina situacija u energetskom sektoru drastično promijenila, a OIE su postali jeftiniji i zanimljiviji investitorima. Ocijenio je premijski sustav vrlo dobrim te rekao da mnogi privatni investitori sada traže mogućnost ulaganja u OIE sektor. Vidi puno mogućnosti financiranja OIE projekata, ne samo kroz banke nego i kroz nove modele privatnim novcem, te je najavio i da FIMA priprema energetski fond koji bi trebao biti spreman u prvom kvartalu 2021. godine. Predviđa da će u sljedećih par godina tome biti posvećeni više nego ikad prije te da će energetski sektor u sljedećem desetljeću biti najsnažniji. Za dobar sustav financiranja ističe nužnost educiranja i razumijevanja procesa u OIE sektoru, a kao segment koji je potrebno razvijati u Hrvatskoj vidi elektromobilnost.

Alberto Pinori, predsjednik udruženja koje okuplja tvrtke iz OIE sektora (ANIE Rinnovabili) podijelio je iskustva financiranja OIE sektora u Italiji. Nakon razdoblja u kojem je, od 2007. godine OIE sektor funkcionirao po principima FIT-a, u Italiji su uveli sustav zasnovan na smanjenju poreza. Održivost o kojoj se danas puno govori ljudima prije nije bila bliska, no u okolnostima pandemije Covid-19 svi su postali svjesni njezine važnosti – u svim sektorima pa tako i u energetici. Koronakriza time je, tvrdi, kreirala i priliku –  treba na dobar način iskoristiti novac koji je na raspolaganju za investicije u OIE projekte. Kao najveći izazov vidi birokraciju koja na više razina usporava i onemogućava realizaciju projekata te je naglasio nužnost reforme.  

Tamara Perko, predsjednica Uprave HBOR-a, potvrdila je da je održivost prije samo godinu dana bila mnogima nerazumljiv pojam, čemu je i sama svjedočila, dok je danas održivost temelj europskih i nacionalnih dokumenata o čijoj primjeni HBOR svakodnevno komunicira i s ministarstvima i Europskom komisijom. Napomenula je da aktivnosti koje nisu u skladu s principom održivosti i klimatskim planom neće biti financirane. U kontekstu pitanja o pripremama za novi investicijski ciklus i prijelaz na premijski sustav, naglasila je važnost educiranja o ovoj temi i pohvalila aktivnosti koje u tome poduzima OIEH-a. Istaknula je razliku između projektnog i korporativnog financiranja, pri čemu je projektno financiranje za banku veći rizik, te potrebu dodatnog analiziranja i razumijevanja novih uvjeta, unaprjeđivanja internih procedura, kapaciteta i znanja. 

Giambattista Semeraro, direktor projekata za izgradnju industrijskih postrojenja FATA EPC koji ima iskustva sudjelovanja u projektima u Hrvatskoj, govorio je o projektima solarnih elektrana koje realiziraju u Italiji kao inovacijske modele s pohranom energije u baterijama i vodi. Otvoreni su i za slične projekte u Hrvatskoj, a Dalmaciju u tome vide kao zanimljivo područje.  

Zaključno, svi su se složili da je puno posla pred svima i da su temelj uključivanja u novi investicijski ciklus OIE sektora informiranje, komuniciranje i edukacija, uz suradnju svih dionika. Jedino tako će svima biti jasno što i na koji način mogu i trebaju činiti kako bi ispunili zajedničke nacionalne i europske ciljeve. 

Povezani članci:

Iz kategorije

Može li Hrvatski sabor odblokirati razvoj OIE u Hrvatskoj?

Hrvatska je čini se jedina zemlja u Europskoj uniji...

Na čekanju investicije kao četiri Pelješka mosta

Stoje gotovo sve velike investicije, a mogle bi pokrivati...

Croatian Wind is the Best in Europe

The umbrella European wind energy organization, WindEurope, has published...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas