12.1 C
Zagreb
Petak, 19 travnja, 2024

Hidroenergija postaje sve važniji izvor energije u Africi

Najnovija istraživanja Sveučilišta u Oxfordu pokazuju da će se proizvodnja električne energije u Africi udvostručiti do 2030. godine, pri čemu će fosilna goriva ipak nastaviti dominirati u energetskom miksu. Pri tome se smatra da će se čak 18 posto dodatne proizvodnje električne energije ostvariti u novim hidroelektranama, prenosi portal Energetika-net.

No, unatoč svim naporima na ublažavanju klimatskih promjena, iz fosinih goriva će u afričkim zemljama u prosjeku potjecati čak 2/3 električne energije. S druge strane, proizvodnja električne energije u afričkim hidroelektranama će biti pod sve većim utjecajem upravo klimatskih promjena koje uzrokuju smanjene dotoke rijeka.

Kada je riječ o ostalim, ‘nehidroenergetskim’ obnovljivim izvorima, vodeća afrička zemlja po njihovoj primjeni i dalje će biti JAR, gdje bi se do 2030. trebalo realizirati čak 40 posto snage novoizgrađenih sunčanih elektrana u Africi. I Namibija se sve više okreće obnovljivim izvorima i postavila je cilj proizvodnje čak 70 posto električne energije iz sunčanih elektrana, vjetroelektrana i hidroelektrana do 2030. godine.

Sudan, Egipat i Etiopija nastavili su pregovore u nastojanju rješavanja problema oko najvećeg afričkog hidroenergetskog projekta koju na gornjem toku Modrog Nila gradi Etiopija. Radi se o brani koja će značajno promijeniti hidrološke uvjete u cijelom Nilu, zbog čega joj se najviše protivi Sudan koji je dulje vrijeme bojkotirao bilo kakve razgovore i prijetio većim sudjelovanjem Afričke unije u rješavanju problema. Egipat je zabrinut zbog mogućih smanjenih dotoka Nila koji su važni za njegov cjelokupni život i gospodarstvo, no za Etiopiju je to ključan energetski projekt koji će značajno olakšati njezin gospodarski razvoj.

Dogovor bi se trebalo postići prije drugog punjenja akumulacijskog jezera, dok je puštanje cijelog hidroenergetskog sustava u pogon planirano do kraja godine.

Iz kategorije

EMBER: vjetar i sunce u EU prvi put proizveli više energije od plina

EMBER je objavio svoj novi European Electricity Review u...

Vijeće EU za više ciljeve obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti

Vijeće EU je jučer usvojilo opći pristup o dva zakonska prijedloga koji...

REPowerEU je nova energetska realnost

REPowerEU strategija i utjecaj elektrifikacije na energetsku neovisnost naziv...

Što donosi REPowerEU

Europska komisija predstavila je plan REPowerEU, svoj odgovor na poteškoće...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas