16.9 C
Zagreb
Srijeda, 1 svibnja, 2024

Obnovljivi izvori mogli bi pokriti više od jedne trećine potražnje za energijom u srednjoj i JI Europi

U roku od deset godina ekonomije srednje i jugoistočne Europe mogle bi pokriti 34 posto svoje rastuće potražnje za energijom obnovljivim izvorima i to na troškovno konkurentan način, utvrđeno je u novom izvješću Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije (IRENA).

Njihov plan za obnovljivu energiju za energetsko povezivanje srednje i jugoistočne Europe (CESEC) – Renewable Energy Prospects for Central and South-Eastern Europe Energy Connectivity (CESEC), objavljen danas na sastanku ministara CESEC-a čiji su domaćini bili Europska komisija i hrvatsko Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, pokazuje da bi ubrzanje korištenja obnovljivih izvora energije u regiji moglo uštedjeti građanima troškove energije za tri milijarde eura godišnje 2030. Uz to, ekonomska vrijednost izbjegnute štete po zdravlje, okoliš i klimu mogla bi potaknuti ukupne koristi za društvo do 35 milijardi eura godišnje u 2030. godine.

IRENA-in put energetske tranzicije za regiju procjenjuje da su potrebna dodatna ulaganja od 78 milijardi eura do 2030. godine, kako bi se članovima CESEC-a omogućilo da izgrade energetski sustav koji se znatno manje oslanja na uvezena fosilna goriva, a istovremeno isporučuje energiju po konkurentnim troškovima. Osim toga, ubrzanjem iskorištavanja obnovljivih izvora u regiji smanjile bi se dodatne emisije stakleničkih plinova za 21 posto više od planiranog.

U IRENA-inom scenariju se, nadalje, naglašava da stavljanjem ulaganja u energetsku tranziciju, propisa i politika u središte gospodarskog razvoja, državne administracije mogu istovremeno ublažiti socioekonomski učinak pandemije Covid-19, stimulirati zeleni oporavak i održivo otvaranje novih radnih mjesta te ubrzati transformaciju energetskog sektora.

Agencija procjenjuje da sve članice CESEC-a imaju velik potencijal za ubrzavanje primjene obnovljivih izvora energije tijekom sljedećeg desetljeća izvan trenutno zadanih ciljeva. Prema njihovom scenariju, povećavanjem kapaciteta udio obnovljivih izvora u energetskom miksu u članicama CESEC-a dosegnuo bi od 23 do 56 posto u 2030. godini.

Udio obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji energije, CESEC/IRENA

Za prelazak na moderne, čiste, konkurentne i regionalno integrirane energetske sustave bit će potrebne odlučne mjere na nacionalnoj i regionalnoj razini. Razvoj dugoročne vizije u nacionalnim planovima ključan je i može biti važan prvi korak. No, mobilizacija potrebnih ulaganja ovisit će i o usvajanju odgovarajućih regulatornih i tržišnih okvira. Bliža suradnja sa susjedima također bi mogla pomoći članovima CESEC-a da smanje troškove i iskoriste sinergiju regionalnog pristupa, navodi IRENA-a.

Iz kategorije

GEOTERMALNI IZVORI – Prilika stoljeća ili zamka za naivne?

Bušenje može pokazati da na lokaciji nema dovoljno potencijala...

OIEH je ponosni partner konferencije RESource2023

Prošlogodišnji nagli porast cijena električne energije osobito je teško...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas