11.6 C
Zagreb
Petak, 26 travnja, 2024

U svibnju vjetar i sunce premašili proizvodnju fosilnih goriva u EU

Novi podaci energetskog instituta Ember pokazuju da su solarne elektrane i vjetroelektrane u svibnju proizvele više električne energije u EU nego fosilna goriva, što je rezultat prvi put ostvaren za jedan cijeli mjesec. Gotovo trećina električne energije (31%) EU-a u svibnju je proizvedena iz vjetra i sunca, oko 59 TWh, dok su fosilna goriva zabilježila rekordno nisku razinu proizvodnje od 53 TWh, odnosno 27%.

„Energetska tranzicija Europe ušla je u hiperpogon“, izjavila je voditeljica europskog odjela instituta Ember, Sarah Brown. „Čista struja nastavlja obarati rekorde.”

Ova nova prekretnica potaknuta je rastom solarne energije, snažnim rezultatima vjetra i niskom potražnjom za električnom energijom. Solarna energija proizvela je rekordnih 14 posto električne energije u EU u svibnju, dosegnuvši i rekordnih 27 TWh, što premašuje mjesečni solarni rekord postavljen u srpnju prošle godine. Proizvodnja solarne energije u EU prvi je put premašila proizvodnju iz ugljena koja je u svibnju iznosila samo 10% ukupne proizvodnje električne energije u EU.

Energija vjetra ostvarila je rast na godišnjoj razini i u svibnju je proizvela oko 32 TWh, uz udio 17 posto. Međutim, ovaj je rezultat slabiji od rekorda postavljenog u siječnju ove godine kada je vjetar ostvario udio od 23 posto, odnosno proizveo 54 TWh električne energije u EU.

Rekordno niska proizvodnja ugljena

Zbog odličnih rezultata solarne i energije vjetra proizvodnja ugljena u EU pala je na rekordnu mjesečnu nisku razinu u svibnju, a samo 10%, odnosno 20 TWh električne energije u EU, dolazi iz izvora koji najviše zagađuje okoliš. Udio proizvodnje energije iz fosilnog plina ostvario je najmanji udio od 2018. godine i u svibnju je iznosio samo 15% električne energije EU.

Kolaps fosilnih goriva prošlog mjeseca nije iznimka. Povećanje kapaciteta iz obnovljivih izvora, posebno solarne energije i smanjene potražnje za električnom energijom, potaknulo je povećanje proizvodnje iz energije vjetra i sunca te dovelo do pada udjela proizvodnje iz fosilnih goriva krajem 2022. i tijekom 2023. Od siječnja do svibnja ove godine proizvodnja ugljena i plina pala je za 20%, odnosno 15% u usporedbi s istim razdobljem 2022., dok je solarna energija porasla za 10%, a vjetar za 5%. U europskoj reviziji električne energije instituta Ember objavljenoj u siječnju ove godine utvrđeno je da je proizvodnja vjetra i sunca premašila proizvodnju plina u EU 2022., što je prvi put zabilježeno za jednu cijelu godinu. A sada su vjetar i solarna energija zajedno proizveli više električne energije od svih fosilnih goriva u jednom mjesecu.

Pad proizvodnje fosilnih goriva na razini EU odražava se u mnogim zemljama. U Njemačkoj je, unatoč zatvaranju posljednjih nuklearnih elektrana ranije ove godine, proizvodnja ugljena pala na najnižu razinu (7 TWh) od početka 2020., potaknuta niskom potražnjom, snažnom proizvodnjom energije iz vjetra i sunca te povećanim uvozom električne energije. U Poljskoj, koja je jedan od najvećih proizvođača ugljena u Europi, proizvodnja ugljena pala je na rekordno nisku razinu (62%, odnosno 7 TWh).

Voditeljica europskog odjela instituta Ember, Sarah Brown, zaključuje: „Sunčeva energija i vjetar pomažu smanjiti potrošnju fosilnih goriva. Ne samo da je proizvodnja ugljena na najnižim razinama nego i proizvodnja plina nastavlja padati. EU je na dobrom putu da ove godine ostvari veliki pad fosilne energije, budući da sunčeva energija i energija vjetra postaju okosnica budućeg elektroenergetskog sustava.”

izvor: Green MPs, Flickr
Vjetar i sunce premašili proizvodnju fosilnih goriva i u Hrvatskoj

Izvješće OIEH o elektroenergetskim kretanjima za svibanj pokazalo je kako je Hrvatska s visokim postotkom proizvodnje električne energije iz OIE u samom vrhu EU. Kada se gleda sudjelovanje fosilnih goriva u proizvodnji električne energije u Hrvatskoj u svibnju dijelimo slične rezultate s ostatkom EU. Termoelektrana Plomin na godišnjem je remontu pa proizvodnje iz ugljena tijekom svibnja, kao i u većem dijelu travnja nije ni bilo. No u ožujku je proizvodnja električne energije iz ugljena iznosila oko 7% ukupne proizvodnje u Hrvatskoj, što je daleko više od proizvodnje sunčanih elektrana, ali daleko manje od proizvodnje naših vjetroelektrana. Ako se promatra samo svibanj tada su ostale elektrane na fosilna goriva ostvarile udio u ukupnoj proizvodnji od 13,5%. Odnosno termoelektrane na lož ulje u svibnju su proizvele 7 GWh, što je 0.4%, a najviše proizvedene električne energije iz fosilnih goriva prošli su mjesec ostvarile termoelektrane na plin (218 GWH) uz udio od 13.1%. Tako je proizvodnja električne energije iz vjetra i sunca ostvarila udio od 14,9% dok su fosilna goriva u svibnju ostvarila udio od 13,5%. Zbog dobre hidrologije smo bili i izvoznici električne energije pa se nedostatak kapaciteta zbog remonta TE Plomin nije osjetio. Kad se pogleda proizvodnja iz fosilnih goriva u odnosu na onu iz energije vjetra i sunca u prvih pet mjeseci ove godine onda je statistika na strani fosilnih goriva koja imaju udio od 23,6% dok sunce i vjetar imaju udio od 14%. No kad se pogleda proizvodnja svih novih OIE (vjetar, sunce, geotermal, bioplin, biomasa i kogeneracija) u prvih pet mjeseci ove godine odnos se polako mijenja u korist obnovljivih izvora koji su ostvarili udio od 18,9%, a fosilni 23,6,% u istom razdoblju.

Iz kategorije

Dan je obnovljivih izvora energije – doznajte kako napreduje Hrvatska

Svjetski je dan obnovljivih izvora energije. Obilježava se svake...

Dani OIE – otvorene su prijave za najočekivaniju konferenciju o obnovljivcima

Nakon pet uspješnih konferencija "Dani dobroga vjetra" i "Dani...

Obnovljiva energija prestigla fosilnu

OIEH izvješće o elektroenergetskim kretanjima za veljaču 2024. godine Svjesni...

Na mreži sve po starom

Predloženi Desetogodišnji plan razvoja distribucijske mreže HEP ODS-a koji...

PPA ugovori su budućnost zelene tranzicije

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas