25.9 C
Zagreb
Petak, 26 srpnja, 2024

Objavljen poziv za ulaganja u digitalnu i zelenu tranziciju vrijedan 1,14 milijardi kuna

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja predstavilo je poziv za dostavu projektnih prijedloga ‘Jačanje konkurentnosti poduzeća ulaganjima u digitalnu i zelenu tranziciju’, vrijedan 1,14 milijardi kuna. Taj natječaj namijenjen je sufinanciranju povećanja proizvodnih kapaciteta, zelene i digitalne tehnologije kod mikro, malih i srednjih poduzetnika, objavila je Vlada RH.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić rekao je da je cilj pomoći u sanaciji krize u kontekstu pandemije bolesti COVID-19 i pripremi zelenog, digitalnog i otpornog gospodarskog oporavka.

Od 20. travnja otvoren je poziv za dostavu projektnih prijedloga za jačanje poduzeća o ulaganjima u zelenu i digitalnu tranziciju.

Državna tajnica u ministarstvu gospodarstva Nataša Mikuš Žigman izvijestila je da su u okviru poziva moguća ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu kojima se povećavaju proizvodni kapaciteti. U tom slučaju radi se o 35 posto ulaganja bespovratnih sredstava za srednje poduzetnike, odnosno 45 posto za mikro i male poduzetnike.

Drugi dio potpora odnosi se na inovacije procesa i organizaciju poslovanja gdje je moguće zatražiti maksimalno tri milijuna kuna, odnosno 50 posto intenziteta potpore. Poduzetnici mogu prijaviti i potpore za usavršavanje i to 60 posto prihvatljivih troškova za srednja poduzeća, a ako se radi o radnicima s invaliditetom onda je taj postotak 70 posto i maksimalno do milijun kuna. Moguće je financirati i savjetodavne odnosno konzultantske aktivnosti, također do milijun kuna.

Peta komponenta su potpore male vrijednosti gdje je moguće financirati troškove pripreme tehničke dokumentacije s kojom će se prijavitelj prijaviti na ovaj poziv. Maksimalni intenziteti u toj kategoriji idu do 75 posto, a moguće je tražiti i sredstva za nabavu i ugradnju opreme za obnovljive izvore energije.

Covid kriza je, prema riječima ministra Ćorića, ukazala na strukturne izazove s kojima se suočavamo desetljećima, a provedba natječaja trebala bi pomoći da bilo koju sljedeću krizu dočekamo spremniji, odnosno otporniji. To posebno, kako je rekao, vrijedi za industriju odnosno poboljšanje njezinih proizvodnih kapaciteta, tehnološke opremljenosti i digitalizacije.

“S 1,14 milijardi kuna namjeravamo omogućiti sufinanciranje upravo povećanja proizvodnih kapaciteta, zelene i digitalne tehnologije kod naših mikro, malih i srednjih poduzetnika” rekao je Ćorić, dodavši da će ukupna svota s ulaganjima poduzetnika bitno premašiti dvije milijarde kuna.

Ćorić je istaknuo da će iznos financiranja biti od 500 tisuća do 7,5 milijuna kuna po subjektu, a proizvođačka industrija odabrana je zato što je Vlada svjesna da je vanjskotrgovinska bilanca u podbilanci roba u dubokom deficitu, i to već desetljećima. “Upravo u ulaganju u proizvodne kapacitete prerađivačke industrije i dizanje njezine konkurentnosti možemo učiniti da taj negativni saldo u podbilanci roba bude manji”, dodao je, uz napomenu da se radi o najvećem natječaju svoje vrste do sada.

Iz kategorije

Može li Hrvatski sabor odblokirati razvoj OIE u Hrvatskoj?

Hrvatska je čini se jedina zemlja u Europskoj uniji...

Na čekanju investicije kao četiri Pelješka mosta

Stoje gotovo sve velike investicije, a mogle bi pokrivati...

Croatian Wind is the Best in Europe

The umbrella European wind energy organization, WindEurope, has published...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas