7.2 C
Zagreb
Utorak, 19 ožujka, 2024

Korporativni ugovor o kupnji električne energije

Cijena električne energije iz dana u dan raste i nitko ne može predvidjeti kada će se zaustaviti. Jedino je sigurno, a to pokazuju i sve analize, neće se vratiti na razine na kojima je bila 2020. godine. Zato je kupovina energije iz sigurnih izvora postala pitanje nacionalne sigurnosti, a najjeftinijom se pokazala energija proizvedena unutar granica vlastite države. Kupovina čiste, dostupne, obnovljive energije izravno od proizvođača od nedavno je moguća i u Hrvatskoj.

Corrporate Power Purchase Agreement (CPPA) ili Korporativni ugovor o kupnji električne energije je među najpopularnijim ugovorima za kupnju obnovljive energije u Europi i diljem svijeta. CPPA je ugovor koji se potpisuje na razdoblje od 5 do 10 godina, a kojim se u većini slučajeva ugovara fiksna cijena energije isporučene u tom razdoblju.

Iako su CPPA ugovori u Hrvatskoj tek u povojima, važno je na vrijeme upoznati se sa svim mogućnostima koje otvaraju. Upravo to je i bio razlog za prezentaciju o CPPA ugovorima na Danima dobroga vjetra u Dubrovniku. Mislav Slade Šilović iz PwC Hrvatska objasnio je koje sve prednosti ovaj ugovor donosi i kupcima i tržištu: „Proizvođači energije s CPPA ugovorom, koji se potpisuje u prosjeku na trajanje od 10 godina, ostvaruju bankabilan dokument, lakše mogu doći do financiranja i sredstava za svoj sljedeći projekt. Usput su im zagarantirani stabilni prihodi, a kupac ovim ugovorom kupuje stabilnost, predvidljivost i uštede jer se ne mora bojati rasta cijena.”

CPPA ugovorom se obje strane štite od volatilnosti tržišta, kojemu su izloženi standardnim ugovorima. Čak i ako se pojave veći problemi na tržištu predviđeni su mehanizmi korekcije koji moraju jamčiti zadovoljstvo oba potpisnika ugovora.

Zašto se odlučiti za CPPA?

Tvrtke se odlučuju za ovakve ugovore iz mnogo razloga. Velikim potrošačima električne energije, poput primjerice cementara kojima je energija 60% svih troškova, CPPA garantira stabilnost cijena i opskrbe tijekom trajanja ugovora i lakše planiranje godišnjih troškova. Neke tvrtke kupuju zelenu energiju zbog ESG ciljeva i ulaganja u OIE. Ima i tvrtki koje kupuju energiju za daljnju prodaju i plasiranje na tržište.  Katkad i operatori prijenosnih sustava sklapaju CPPA ugovore i kupuju energiju za pokrivanje gubitaka. U svakom slučaju ovi ugovori pružaju neograničene mogućnosti primjene.

Dva osnovna oblika ugovora – fizički i virtualni

Kod fizičkog ugovora proizvođač/developer električnu energiju doslovno isporučuje preko treće strane krajnjem kupcu. Kako se ovdje radi o fizičkim isporukama energije, postoji i dodatni trošak zbog sudjelovanja treće strane kojoj se treba platiti za usluge prijenosa energije.

Virtualni CPPA ugovor je sve popularniji. Tu nema fizičkih isporuka električne energije od proizvođača OIE prema kupcu. Električna energija se tada u potpunosti plasira na tržište, a kupac kupuje 100% energije od proizvođača prema tržišnoj cijeni. No, ukoliko je cijena na tržištu veća od one ugovorene kroz CPPA ugovor, razlika se nadoknađuje kupcu.

Postoje i prekogranični CPPA ugovori kada primjerice hrvatska elektrana želi potpisati ugovor o isporuci električne energije kroz dugogodišnje razdoblje s kupcem iz Slovenije ili Mađarske, no ovdje postoji mogućnost dodatnih rizika zbog prekograničnih razlika u cijeni i različitih regulatornih okvira.

Postoji mnogo modela CPPA ugovora na tržištu. Uvijek se bira model s kojim su zadovoljne obje strane, a koji isto tako predviđa i moguće rješenje problema koji bi se mogli pojaviti tijekom trajanja ugovora. Zato stvaranje ovih ugovora može potrajati i do nekoliko mjeseci.

CPPA u svijetu

Iako su dobro razvijeni na tržištima SAD-a, Azije, Španjolske, Velike Britanije i Skandinavije, u ostatku Europe se još polako razvijaju. Velike korporacije prepoznale su važnost kupnje čiste energije i ekoloških koristi koje ona pruža. Svjetske su korporacije u deset godina između 2010 i 2020 kupile rekordnih 23.7 GW čiste energije putem CPPA ugovora.

Ako se pogledaju ugovori iz prve polovice 2022. godine, čini se da je korporativna nabava čiste energije zaustavljena ispod 15 GW, što je manje od polovice ukupnog prošlogodišnjeg iznosa. U Europi je taj pad najviše izražen, ponajviše kao posljedica ruskog rata u Ukrajini koji je stvorio rekordno visoke cijene električne energije i inflaciju u cijelom gospodarstvu. Sve je to otežalo pregovaranje o dugoročnim uvjetima kupnje električne energije. Pa ipak sve projekcije pokazuju da potražnja kompanija za čistom energijom raste, bez obzira na kratkoročne poremećaje na tržištu.

Najveći do sad korporativni ugovor o kupnju energije potpisan je lani u Indiji. Tvrtka Adani Green Energy sklopila ugovor o kupnju energije s tvrtkom u državnom vlasništvu Solar Energy Corporation of India (SECI) kojim je dogovorena isporuka nevjerojatnih 4667 MW obnovljive energije kroz “najveći ikada zeleni PPA”.

CPPA u Europi

Organizacija WindEurope objavila je istraživanje o korporativnim PPA ugovorima potpisanima u Europi do srpnja 2022. Ovaj alat daje pregled korporativnih PPA po tehnologijama, zemljama i i sektorima. Od 2007. do sada potpisani su ugovori o isporuci 22 tisuće MW čiste zelene energije.

Španjolska je predvodnik u ukupnom broju ugovorenih megavata, a isti je rezultat ostvarila i u prvih 6 mjeseci ove godine. Čak 24% svih PPA ugovora za prvo polugodište 2022. godine potpisani su u Španjolskoj. Iza nje su Velika Britanija, Danska, Finska, Švedska, Njemačka.

Istraživanje pokazuje koliko su pojedine grane OIE industrije sudjelovale u CPPA ugovorima. Najveći obim iskazan u MW ostvaren je u industriji vjetra, kako na moru tako i na obali.

Korporacije koje ugovaraju PPA ugovore dolaze iz različitih sektora. Od telekomunikacijskih tvrtki, onih iz uslužnih djelatnosti do teških industrija. Sve one žele kupovati 100% zelenu energiju i osigurati stabilan iznos mjesečnih ili godišnjih davanja za energiju koja dolazi iz obnovljivih izvora. Amazon je mjesecima prvi na listi tvrtki koje ugovaraju najviše zelene energije putem PPA.

Ako se gleda prema industrijskim sektorima najveći kupac zelene energije uvjerljivo je ICT sektor (informacijske i komunikacijske tehnologije ). Ovaj je sektor ugovorio više od 7000 MW u PPA, dok je na drugom mjestu teška industrija s ugovorenih oko 6000 MW.

Budućnost zelene energije uz CPPA

Čelni ljudi energetike u EU ističu kako će nam za postizanje ciljeva klimatske neutralnosti i energetske neovisnosti trebati kombinirani izvori financiranja za postizanja željenih gigavata novih OIE projekata, a tako i naše energetske sigurnosti.

CPPA ili PPA daje neograničene mogućnosti razvoja obnovljivih izvora energije, čiji rast plan REPowerEU stavlja u središte težnje za energetskom neovisnošću i energetskom sigurnošću.

Iz kategorije

PPA ugovori su budućnost zelene tranzicije

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Prepuna dvorana na 2. RE-Source Croatia konferenciji

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Bliži nam se II. Regionalna RE-Source Croatia Hub konferencija

Vaša industrija, tvrtka, grad treba zelenu energiju? Rješenje je potražiti...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas