13.3 C
Zagreb
Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Elektroenergetska kretanja u prvih sedam mjeseci 2023.

Svjesni interesa koji postoji za praćenje proizvodnje i potrošnje električne energije, svaki mjesec donosimo aktualna izvješća o prilikama u hrvatskom elektroenergetskom sustavu. Podaci za ovu analizu prikupljani su na satnoj i dnevnoj razini putem mjesečnih izvješća za električnu energiju, a prikazuju sva njezina obilježja u Hrvatskoj. Objedinjuju podatke za određeno razdoblje o potrošnji, proizvodnji, razvoju obnovljivih izvora energije, prekograničnoj razmjeni, kao i promjenama istih. Nakon izvješća o elektroenergetskim kretanjima za mjesec srpanj u ovom izvješću donosimo pregled najvažnijih pokazatelja za prvih sedam mjeseci ove godine i usporedbu s istim razdobljem lani.

Elektroenergetske prilike u razdoblju siječanj – srpanj 2023.

Ukupni promet električne energije u elektroenergetskom sustavu Hrvatske u sedam mjeseci ove godine iznosio je 15.552 GWh, od čega je raspoloživa energija, odnosno potražnja iznosila 11.782 GWh, dok smo u izvoznoj bilanci s inozemstvom razmijenili 1.086 GWh. Planirani izvoz u prvih šest mjeseci iznosio je 1.351 GWh, a planirani uvoz u srpnju 265 GWh. Neplanirani uvoz i izvoz iznosio je 3.505 GWh.

U razdoblju od siječnja do srpnja ukupna proizvodnja električne energije na pragu elektrana u Hrvatskoj iznosila je 10.016 GWh, od čega je proizvodnja iz neobnovljivih izvora iznosila 2.936 GWh, odnosno 29,3%, a proizvodnja obnovljivih 7.080 GWh odnosno značajnih 70,7%.

U promatranom razdoblju ukupna potrošnja električne energije iznosila je 10.696 GWh pri čemu je tuzemna potrošnja iznosila 10.637 GWh, dok su reverzibilne hidroelektrane za crpljenje vode potrošile 59 GWh. Hrvatski dio nuklearne elektrane Krško proizveo je 1.766 GWh električne energije u prvih sedam mjeseci. S obzirom na to da je raspoloživa energija u promatranom razdoblju bila veća od ukupne potrošnje za 1.086 GWh, ovi su viškovi u saldu razmjene izvezeni na inozemna tržišta.

Obnovljivi izvori su u prvih sedam mjeseci proizveli značajnu količinu električne energije raspoložive za potrošnju. U prvih sedam mjeseci ove godine sudjelovali su sa 60,1 % ukupno raspoložive električne energije. Najviše su proizvele hidroelektrane 41,6%, dok su ostali obnovljivi proizveli 18,3%. Neobnovljivi izvori proizveli su 24,9 % i nuklearna elektrana Krško sudjelovala je s 15,0 %.

S inozemstvom smo u promatranom razdoblju razmijenili 1.086 GWh električne energije od čega je izvoz iznosio 1.351 GWh, a uvoz 265 GWh.

Ukupna proizvodnja obnovljivih izvora u prvih je sedam mjeseci iznosila 7.080 GWh, ali je ostvareno i pražnjenje akumulacija u odnosu na početak godine u iznosu 13 GWh pa je tako ukupna izdašnost /produktabilnost obnovljivih izvora energije iznosila 7.067 GWh. Ove godine se iz OIE očekuje proizvodnja 11 TWh električne energije više, odnosno oko 27 TWh primarne energije.

Elektroenergetska kretanja u prvih sedam mjeseci ove i prošle godine

U prvih sedam mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje lani ostvareni su vrlo povoljni energetski rezultati, koji bi se mogli pozitivno odraziti na poslovanje energetskih tvrtki, prije svega Hrvatske elektroprivrede (HEP).

Gotovo svi proizvodni kapaciteti ostvarili su bolje rezultate u prvih sedam mjeseci ove godine u odnosu na isto razbolje lani. Tako je u promatranom razdoblju nuklearna elektrana Krško proizvela 35 GWh električne energije više nego lani, a radila je skoro s nominalnom snagom. I proizvodnja energije iz obnovljivih izvora bila je veća za 1.991 GWh pri čemu se ističe veća proizvodnja hidroelektrana iz dotoka vode i akumulacija za 1.846 GWh. I vjetroelektrane su u promatranom razdoblju proizvele 58 GWh električne energije više, dok je proizvodnja energije u sunčanim elektranama bila veća za 112 GWh. Ostali obnovljivi (biomasa, bioplin, geotermal) doživjeli su pad proizvodnje. Ona je u promatranom razdoblju bila manja za 25 GWh.

Sadržaj akumulacija se smanjio za 13 GWh u odnosu na početak godine, što je za 409 GWh bolje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Prošle smo godine u prvih sedam mjeseci kupili 1.248 GWh električne energije, dok smo u istom razdoblju ove godine zbog povećane proizvodnje hidrocentrala prodali viškove od 1.086 GWh električne energije. Tako smo u promatranom razdoblju u razmjeni s inozemstvom ostvarili razliku od 2.334 GWh te ostvarili izvrsne gospodarske rezultate, naročito kad se uzmu u obzir tržišne cijene električne energije u tom razdoblju.

Uzimajući u obzir razmjenu s drugim tržištima te ostvarene prosječne mjesečne cijene na Cropex-u u prvih sedam mjeseci ove i prošle godine, proizlazi da smo u odnosu na isto razdoblje lani ostvarili povoljniju vrijednost razmjene u iznosu od 466 milijuna eura, gledajući ekonomski tržišnu vrijednost razmjene ove (prodaja) i prošle godine (kupovina).

Prijenos električne energije prema drugim regulacijskim područjima putem prijenosne mreže smanjio se za 426 GWh u promatranom razdoblju.

Hidroenergija u prvih sedam mjeseci ove i prošle godine

Ukupna proizvodnja hidroelektrana na pragu za prvih sedam mjeseci ove godine je iznosila 4.972 GWh, od čega je neobnovljivih 47 GWh proizvedeno iz crpljene vode naših reverzibilnih hidroelektrana.

Energetska vrijednost dotoka vode za hidroelektrane za prvih sedam mjeseci ove godine je iznosila 4.912 GWh i veća je za 2.255 GWh u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Zbog vrlo dobrog sadržaja akumulacija za ovo doba godine te nešto manjeg ljetnog dotoka vode za hidroelektrane možemo i u kolovozu i rujnu očekivati povoljna energetska i ekonomska kretanja. To će omogućiti i sigurnost elektroenergetskog sustava i opskrbe potrošača, bez obzira na povećanu potrošnju energije zbog turističke sezone i rada velikog broja rashladnih uređaja što je uobičajeni razlog ljetnog uvoza električne energije.    

Očekuje se da će ostali OIE ove godine preći 20% raspoložive energije

Vidljiv je veliki porast proizvodnje sunčanih elektrana zbog ulaska novih proizvodnih kapaciteta u pogon (306 MW na dan 1. srpnja prema podacima HEP ODS-a) te dobre proizvodnje vjetroelektrana, ali i smanjenje proizvodnje  geotermalnih elektrana. No ako se njihov razvoj nastavi za očekivati je da će udio OIE u ukupnoj energetskoj bilanci ove godine iznositi 20%.

Pri izradi ovog izvješća korišteni su javno objavljeni podaci na stranicama: HEP, HOPS, HROTE, CROPEX, NE Krško, ENTSO, DZS, RTE France, RED Electrica, World Data, IEA, EEX, EPEX, IRENA.

Iz kategorije

OIEH je institucionalni partner Belgrade Energy Foruma 2024

Vodeći portal o održivoj energiji i zelenoj ekonomiji u...

Dan je obnovljivih izvora energije – doznajte kako napreduje Hrvatska

Svjetski je dan obnovljivih izvora energije. Obilježava se svake...

Dani OIE – otvorene su prijave za najočekivaniju konferenciju o obnovljivcima

Nakon pet uspješnih konferencija "Dani dobroga vjetra" i "Dani...

Obnovljiva energija prestigla fosilnu

OIEH izvješće o elektroenergetskim kretanjima za veljaču 2024. godine Svjesni...

Na mreži sve po starom

Predloženi Desetogodišnji plan razvoja distribucijske mreže HEP ODS-a koji...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas