25.9 C
Zagreb
Petak, 26 srpnja, 2024

Ciljevi oko solarne energije trebaju biti višestruko ambiciozniji

Varaždinska tvrtka Solvis već je duže vrijeme poznata po svojim solarnim panelima, a lani je stekla i globalnu prepoznatljivost kada je potpisala ugovor s Googleom oko preliminarne isporuke 120 tisuća solarnih panela za njihovo novo sjedište u Kaliforniji. Iz Solvisa naglašavaju, a to potvrđuju i iz Googlea, da je ovo samo početak jedne potencijalno velike i dugotrajne suradnje u projektima OIE.

Kako su uopće došli do ugovora s Googleom, kako vide situaciju te perspektivu obnovljivih izvora energije, a posebice solara te gdje je u svemu tome Hrvatska, za Poslovni dnevnik govori Stjepan Talan, predsjednik Uprave i vlasnik Solvisa.

Vezano za procjenu situacije s OIE u Hrvatskoj, Talan napominje da energetska strategija vezana uz OIE konačno predviđa znatan rast instalacija tj. volumen od nekoliko stotina MW do 2030. godine. “Realizacijom toga plana uvrstili bismo se u rang srednje razvijenih zemalja vezano uz korištenje energije sunca”, smatra vlasnik Solvisa koji ima stabilno dobru poziciju, može je dodano ojačati rastom volumena u Europi i SAD-u te napose pojavom povećanog hrvatskog tržišta.

Primjećuje da su instalacije solarnih elektrana u Hrvatskoj bile zanemarene, posebno na uštrb vjetroelektrana. U mnogim drugim zemljama, ističe, i jedan i drugi izvor električne energije bio je tretiran gotovo jednako.

Na pitanje o trendu postavljanja solara na krovove pogona i poslovnih zgrada, kaže da su najčešće instalacije solarnih elektrana male elektrane 3-6 ili više kW na krovovima obiteljskih kuća. “Tu su srednje elektrane 50-600 ili više kW na krovovima industrijskih pogona te srednje i velike sunčane elektrane na zemlji, od 1-50 ili više MW. Trenutno su ekonomski najopravdanije na industrijskim pogonima za vlastitu potrošnju i takav će se trend sigurno nastaviti i ubuduće”, vjeruje Talan.

Što se tiče zastupljenosti solara na obiteljskim kućama i stambenim zgradama, komentira kako su male solarne elektrane na obiteljskim kućama još uvijek premalo zastupljene. Procedura priključka je još uvijek prekomplicirana te smatra da bi cijelu proceduru trebalo pojednostaviti i unificirati. Trebalo bi, poručuje, kreirati tipske – male, srednje i veće komplete (kitove) i prilagoditi kućnim krovovima.

Gledajući Strategiju energetskog razvija Hrvatske, Talan smatra da ona slijedi globalne trendove i daje dosta optimizma za industriju koja bi trebala provesti zacrtane ciljeve. No, napominje da u Europi i svijetu nailazimo i na puno agresivniji pristup i zadaju se višestruko ambiciozniji ciljevi; posebno uz energiju sunca zbog smanjenja cijene opreme.

Projekt Google je pri završetku

Protekle dvije godine suradnjom Googleovih inženjera, švicarskog partnera kao integratora i Solvisovih inženjera kreiran je specifičan sunčani panel. “Solvis je potom proizveo oko 120.000 takvih panela koji su instalirani na kupoli Google data centra u SAD-u. Google kontinuirano gradi nove data centre širom SAD-a i svijeta pa je realno da se i na nekom od sljedećih odluče za takav tip krova. Radi se o inovativnom, funkcionalnom i atraktivnom vizualnom rješenju”, ističe Stjepan Talan, vlasnik Solvisa.

Iz kategorije

Dani OIE opravdali povjerenje sudionika

Konferencija Dani obnovljivih izvora energije (Dani OIE) održana je...

Može li Hrvatski sabor odblokirati razvoj OIE u Hrvatskoj?

Hrvatska je čini se jedina zemlja u Europskoj uniji...

Siemens Hrvatska novi je član OIEH-a

Tvrtka Siemens Hrvatska potpisala je 12. lipnja na Danima...

Dani OIE: obnovljiva energija omogućit će konkurentnost i standard

Za budućnost financiranja projekata obnovljivih izvora energije ključni su...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas