11.6 C
Zagreb
Petak, 26 travnja, 2024

Čak 29 država Europe u Tallinnu potpisalo Deklaraciju o digitalizaciji energetskog sektora

Na marginama konferencije o budućnosti tržišta električnom energijom i neformalnog sastanka ministara energetike o prometa Europske unije u Tallinnu prije tjedan dana potpisana je Deklaracija o digitalizaciji energetskog sektora. Deklaraciju je potpisalo 29 europskih zemalja, a cilj joj je veća digitalizacija energetskog tržišta i poboljšanje suradnje javnog i privatnog sektora u energetici. Važno je napomenuti kako deklaracija bilježi samo političku namjeru i ne predstavlja novu zakonsku obavezu.

Potpisnici deklaracije, među kojima je i Hrvatska, ističu važnost Pariškog sporazuma i pozdravljaju napore Europske unije za osiguravanjem sigurne, održive, konkurentne i cjenovno prihvatljive energije. Oni također prepoznaju značaj povećanja energetske učinkovitosti, širenja primjene obnovljivih izvora energije i povećanja broja aktivnih potrošača na tržištu. Potpisnici također razumiju ulogu digitalnih rješenja i digitalizacije energetskog sektora koja osnažuje potrošače i omogućava povećanje broja prosumera te potrebu za ulaganjem u digitalnu energetsku infrastrukturu.

 

Obveze i očekivanja od potpisnika

Deklaracija o digitalizaciji energetskog sektora poziva potpisnice da budu otvorene i pokažu interes kao i promjene, inovacije i nove poslovne modele koje donosi. One će stremiti k iskorištenju postojeće digitalne infrastrukture, diverzifikaciji izvora energije, funkcioniraju tržišta električne energije i smanjenju emisija stakleničkih plinova. Deklaracija obavezuje potpisnice da djeluju prema klimatskim i energetskim ciljevima EU kroz inovativna, digitalna i tehnološka rješenja. Obavezuje ih također da traže rješenja koja pogoduju učinkovitom funkcioniranju energetskih sustava i tržišta. Time se postiže maksimalna vrijednost iz obnovljivih izvora energije i skladištenja energije. Očekuje se doprinos sigurnoj i raznolikoj opskrbi, smanjenju emisija i dobro funkcioniranje unutarnjeg energetskog tržišta.

Deklaracija želi potaknuti potrošače za veće sudjelovanje na tržištu i aktivno uključivanje na strani potražnje. To rezultira poboljšanju konkurencije i smanjenju energetskog siromaštva. Zemlje potpisnice moraju pronaći sinergiju s drugim sektorima i uslugama. Primjer takvih sektora su zdravlje i mobilnost, u korist inovativnog tržišta za energetske usluge potrošača. U tijeku je i pokretanje platforme za digitalnu razmjenu informacija. Ona će poslužiti kao osnova za razvoj novih digitalnih aplikacija za upravljanje tokovima električne energije i povećanje udjela OIE.

Za ostvarenje ciljeva zemlje potpisnice deklaracije obvezuju se pronaći načine kako bi što bolje iskoristili postojeće radne skupine. Isto se odnosi na iskorištavanje regionalnih pilot projekata i programa kao što su IRI i Horizon 2020. Očekuje se i otvaranje novih programa potpore za istraživanje, razvoj i ulaganje upravu u ovu infrastrukturu.

Iz kategorije

GEOTERMALNI IZVORI – Prilika stoljeća ili zamka za naivne?

Bušenje može pokazati da na lokaciji nema dovoljno potencijala...

OIEH je ponosni partner konferencije RESource2023

Prošlogodišnji nagli porast cijena električne energije osobito je teško...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas