21.6 C
Zagreb
Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Hrvatska prvi put u europskoj PPA statistici

Korporativna potražnja za čistom električnom energijom više je nego ikad u središtu globalne pozornosti. Cijene električne energije u 2022. zbog energetske krize strelovito su rasle što je prouzročilo višestruko povećanje troškova poslovanja tvrtki i korporacija.

Izlaz su potražili u PPA-korporativnim ugovorima za kupnju čiste, obnovljive električne energije izravno od proizvođača. Na ovaj način se ugovara fiksna cijena obnovljive energije u razdoblju od pet do dvadeset godina. Uz sigurnost višegodišnje opskrbe električnom energijom tvrtkama je lakše planirati godišnje troškove, a želja za nabavom čiste električne energije izravno od proizvođača u Europskoj uniji rezultirala je s ugovorenih 6,6 GW putem PPA ugovora u 2022. godini, izvještava WindEurope.

Listu zemalja koje su lani kroz PPA ugovorile najviše obnovljive energije predvodi Španjolska sa 17,4 posto, a slijede je Velika Britanija s 14,4%, Irska s 14% te Francuska s 12,2%. Udio manji od 10 posto u 2022. godini ostvarile su Njemačka, Finska, Danska, Švedska, Belgija i Nizozemska.

Hrvatska prvi put na listi

Korporativni ugovori o kupnji obnovljive energije postaju sve popularniji i u nas. Prošle je godine u Hrvatskoj putem PPA ugovorena višegodišnja kupnja zelene energije te je prvi put i Hrvatska uvrštena u statističke podatke koje redovito analizira i objavljuje WindEurope.

Godišnji pregled PPA ugovora izražen u MW
Godišnji i kumulativni pregled PPA ugovora
Raste potražnja za energijom sunca

Analiza prošlogodišnjih PPA ugovora pokazuje kako je energija vjetra dominirala u volumenima ugovorenih megavata. No 2022. pokazuje malo drugačiju sliku. Iako je i dalje najviše ugovora potpisano za energiju vjetra, oko 3,5 GW, vidljivo je povećanje potražnje za energijom sunca. Analiza pokazuje da je u 2022. godini potpisano manje ugovora nego u 2021.

Jedan od razloga je i energetska kriza potaknuta ratom u Ukrajini i rast cijena energije. Visoki rast cijena električne energije potaknuo je Europsku uniju na donošenje Uredbe o hitnoj intervenciji za rješavanje pitanja visokih cijena električne energije, koju provodi i Hrvatska.

Uredba propisuje da se tržišni prihodi proizvođača ostvareni proizvodnjom električne energije iz energije vjetra, solarne energije, geotermalne energije, hidroenergije bez akumulacije, goriva iz biomase, osim biometana, otpada, nuklearne energije, lignita, naftnih derivata i treseta, ograničavaju na gornju granicu cijene od 180 eura po MWh proizvedene električne energije.

Ova bi uredba mogla nenamjerno negativno utjecati na tržište ugovora o kupnji električne energije (PPA), jer se njome državama članicama omogućuje da odstupe od gornje granice prihoda i tako potencijalno naruše energetsko tržište i tržište energije iz obnovljivih izvora. Ostvarenim prihodima, na koje EU nameće gornju granicu, energetske su tvrtke razvijale nove projekte pa bi tako Uredba mogla zaustaviti ulaganja u OIE sektor. Stoga je ključno, poručuje RE-Source Platform, da države članice izuzmu korporativne PPA ugovore od gornje granice prihoda kako bi osigurale da budućem rastu tržišta PPA iz obnovljivih izvora nije nanesena šteta.

Ugovoreni megavati u zemljama EU

Najviše ugovorenih megavata obnovljive energije je u Španjolskoj, a među 5 220 MW najveći udio otpada na energiju sunca. Švedska je na drugom mjestu s ugovorenih 3 403 MW obnovljive energije. U ovoj skandinavskoj zemlji najviše se ugovarala kupnja energije vjetra. U Hrvatskoj je, prema izvješću WindEurope nastalom prema javno dostupnim podacima, ugovorena kupnja 19 MW energije vjetra. Ispod Hrvatske na ovoj su listi Bugarska, Austrija i Švicarska.

Industrijska potražnja za zelenom energijom

Kao i prethodnih godina, najviše zelene energije potražuje sektor informacijske i komunikacijske tehnologije s ugovorenih 9 GW obnovljive energije. Veliki potrošač električne energije, sektor teške industrije, ugovorio je 7 GW obnovljive energije. S mnogo manjim obimom ugovorenih megavata slijede sektor telekomunikacija, transportna industrija, farmaceutska industrija i ostale.

Tvrtka Amazon duže je vrijeme na vrhu liste korporacija koje kupuju velike količine obnovljive energije.

Od 2007. do danas 25,9 obnovljivih gigavata u PPA ugovorima

Istraživanje o PPA ugovorima WindEurope provodi od 2007. godine. Prema dostupnim podacima od 2007. godine do danas ugovoreno je gotovo 26 GW obnovljive energije u Europskoj uniji. U istom razdoblju i na ovoj je listi po obimu ugovorenih PPA ugovora na prvom mjestu Španjolska.

S druge strane Atlantika, komercijalna i industrijska poduzeća u SAD-u su samo u 2022. godini sklopila gotovo 20 GW ugovora o kupnji obnovljive energije, čime su tamošnja poduzeća dosegla rekordno visoku aktivnost kupnje čiste energije, pokazuju podaci American Clean Power Association (ACP). Korporacije su ugovorile 4 GW projekata energije vjetra, sunca i skladištenja energije više nego u 2021., neovisno o povećanim cijenama PPA. Solarna energija bila je glavna opcija korporacija u SAD-u i činila je 58% svih PPA ugovora sklopljenih 2022. godine.

PPA ugovori u 2023.

Iako je godina tek počela, svakodnevno svjedočimo novim PPA ugovorima. U prvoj polovici siječnja norveški energetski div Statkraft u Italiji je sklopio desetgodišnji PPA ugovor za kupnju solarne energije. Njemački RWE je potpisao ugovore o kupnji električne energije s jedanaest njemačkih industrijskih klijenata za opskrbu zelenom energijom koju proizvode njegove pučinske vjetroelektrane. Afrička država Obala Bjelokosti ove je godine dobila svoj prvi PPA uz pomoć kojeg će zelenom energiju napajati oko 350 000 svojih građana.

Prelazak na obnovljive izvore energije može imati transformacijski učinak na globalno energetsko tržište i rezultirati bržim postizanjem energetske samodostatnosti. Zato su PPA ugovori iznimno važni za brži razvoj obnovljivih izvora energije.

Iz kategorije

Dani OIE – otvorene su prijave za najočekivaniju konferenciju o obnovljivcima

Nakon pet uspješnih konferencija "Dani dobroga vjetra" i "Dani...

Obnovljiva energija prestigla fosilnu

OIEH izvješće o elektroenergetskim kretanjima za veljaču 2024. godine Svjesni...

Na mreži sve po starom

Predloženi Desetogodišnji plan razvoja distribucijske mreže HEP ODS-a koji...

PPA ugovori su budućnost zelene tranzicije

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Prepuna dvorana na 2. RE-Source Croatia konferenciji

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas