16.8 C
Zagreb
Subota, 27 srpnja, 2024

Zadarska županija – pilot područje planiranja prostora za smještaj sunčanih i vjetroelektrana

Energetski institut Hrvoje Požar (EIHP) i The Nature Conservancy organizirali su u srijedu, 12. veljače 2020.  organizirali  radionicu na kojoj su predstavili Pilot projekt integriranog i participativnog planiranja prostora za smještaj sunčanih elektrana i vjetroelektrana, prenosi Župan.hr. Na radionici su sudjelovali predstavnici Zadarske županije, Ministarstva prostornog uređenja i graditeljstva, Ministarstva zaštite okoliša i energetike, EIHP, BIOM-a te stručnjaci koji rade na obnovljivim izvorima energije, strateškom planiranju, procjenama utjecaja na okoliš, zaštiti prirode i drugim srodnim područjima.

Naime, na poziv EIHP-a Upravni odjel za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove odlučio se za sudjelovanje Zadarske županije u svojstvu pilot područja u navedenom projektu te je potpisan Sporazum o suradnji. Za ovu priliku Zadarska županija se predstavila osvrtom na prostorno-planske odredbe, trenutno stanje zaštite prirode i lokaliteta posebne prirodne vrijednosti te izrađenih stručnih energetskih podloga na temelju kojih se planiraju i provode projekti korištenja obnovljivih izvora energije na području županije.

Tijekom radionice razmijenjena su iskustva u iskorištavanju obnovljivih izvora energije uz uvažavanje ciljeva zaštite prirode, krajobraza i okoliša te utvrđena područja moguće suradnje stručnjaka različitih sektora kako bi kroz integrirano planiranje osigurali ispunjenje ciljeva zaštite klime i zaštite okoliša.

Cilj projekta je razviti pristup i metodologiju za ocjenu povoljnosti prostora Zadarske županije za sunčane elektrane i vjetroelektrane s obzirom na postojeća ograničenja i osjetljivost prostora s aspekta zaštite prirode i okoliša.

Zadarska županija predvodi u projektima obnovljivih izvora energije. Nedavno su službeno otvoreni radovi na Vjetroelektrani Korlat. Priključna snaga vjetroelektrane iznosi 58 MW, što je više od snage trenutno najveće vjetroelektrane u pogonu u Hrvatskoj. Očekivana godišnja proizvodnja od oko 170 GWh, što čini jedan posto godišnje potrošnje električne energije u Hrvatskoj, a bit će dovoljna za opskrbu više od 50 tisuća kućanstava. Ujedno je to jedna od najvećih investicija u Zadarskoj županiji, čija ukupna vrijednost iznosi više od 500 milijuna kuna.

Prema dostupnim podacima, na području Zadarske županije do sada je izgrađeno oko 105 MW vjetroagregata, a ukupna vrijednost ulaganja procjenjuje se na oko 150 milijuna eura. Izgrađen je  i stavljen u uporabu prvi vjetropark u Republici Hrvatskoj – Ravna 1 na Pagu. Trenutno je u pripremi ili početnoj fazi realizacije nekoliko projekata koji bi trebali rezultirati s više od 350 MW instalirane snage vjetroagregata. Ukupna vrijednost očekivanih ulaganja procjenjuje se u iznosu od čak 400 milijuna eura. 

Nova ulaganja najavljuju iz HEP-a koji  do 2030. godine planira imati 350 MW u vjetroelektranama i jednako toliko u sunčanim elektranama, što zajedno odgovara snazi Nuklearne elektrane Krško. Jedna od sunčanih elektrana koje HEP razmatra u sklopu tog plana je i elektrana koja bi se izgradila neposredno uz vjetroelektranu Korlat.

Iz kategorije

Može li Hrvatski sabor odblokirati razvoj OIE u Hrvatskoj?

Hrvatska je čini se jedina zemlja u Europskoj uniji...

Na čekanju investicije kao četiri Pelješka mosta

Stoje gotovo sve velike investicije, a mogle bi pokrivati...

Croatian Wind is the Best in Europe

The umbrella European wind energy organization, WindEurope, has published...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas