11.1 C
Zagreb
Četvrtak, 18 travnja, 2024

Strategija EU-a za bioraznolikost do 2030. godine – Vraćanje prirode u naše živote

Europska komisija je predstavila Strategiju EU-a za bioraznolikost do 2030. godine – Vraćanje prirode u naše živote koja je jedan od ključnih elemenata Europskog zelenog plana, nove europske strategije za postizanje održivosti europskog gospodarstva.

Pandemija Covid-19 podigla je svijest o povezanosti ljudskog zdravlja i ekosustava, opskrbnih lanaca i obrazaca potrošnje. Zaštita i obnova bioraznolikosti i funkcionalni ekosustavi ključni su dio odgovora na globalnu zdravstvenu i ekološku krizu i važan aspekt za osiguranje dugoročnog opstanka i dobrobiti naših društava te za jačanje naše otpornosti i sprječavanje pojave i širenja budućih bolesti.

“Pozdravljam predstavljanje Strategije u vrijeme našeg predsjedanja Vijećem Europske unije, a koja je u ovim okolnostima relevantnija nego ikad” rekao je ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić te dodao kako se nada kako će se ambicije iz Strategije prenijeti i globalno.

Zaštita, obnova i očuvanje prirode će biti presudni faktori u oporavku Europe od gospodarske krize. Zato su čelnici država i vlada Europske unije 26. ožujka pozvali Europsku komisiju da započne rad na sveobuhvatnom planu za oporavak Europske unije koji uključuje zelenu tranziciju i digitalnu transformaciju, objavljeno je na stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike.

Nova strategija za bioraznolikost, koja je tijesno povezana sa strategijom “od polja do stola”, bavi se glavnim uzrocima gubitka bioraznolikosti, kao što su neodrživo korištenje zemljišta i mora, prekomjerno iskorištavanje prirodnih resursa, onečišćenje i invazivne strane vrste. U toj se strategiji predlaže da se do 2030. godine najmanje 30 posto europskog mora i kopna pretvori u zaštićena područja kojima se djelotvorno upravlja i vraćanje obilježja krajobraza velike raznolikosti na najmanje 10 posto poljoprivrednih zemljišta. Strategija o bioraznolikosti predviđa između ostaloga sadnju tri milijarde stabala i zaštitu sadašnjih šuma, zatim eliminaciju usputnog ulova zaštićenih ribljih vrsta ili smanjenje na razinu koja dopušta oporavak tih vrsta.

Iz kategorije

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas