11.8 C
Zagreb
Ponedjeljak, 18 ožujka, 2024

Reforma tržišta plina EU-a: nove mjere za dekarbonizaciju i sigurnu opskrbu

Odbor za industriju, istraživanje i energetiku Europskog parlamenta usvojio je jučer svoje stajalište o dva akta, uredbi i direktivi, kako bi se olakšao pristup mreži za obnovljive plinove s niskim udjelom ugljika, poput biometana i vodika. Zakonom bi se također stvorio sustav certificiranja za plinove s niskim udjelom ugljika i osiguralo da potrošači mogu lakše promijeniti dobavljača kako bi u svojim ugovorima odabrali obnovljive plinove i plinove s niskim udjelom ugljika umjesto fosilnih goriva.

Vodik i uključivanje biometana

U svojim amandmanima na direktivu, europarlamentarci navode da vodikove koridore, identificirane u planu REPowerEU, treba podržati odgovarajućom infrastrukturom i ulaganjima. Cilj je osigurati dostupnost dovoljnog prekograničnog kapaciteta za uspostavu integriranog europskog tržišta vodika – takozvane „vodikove okosnice” i omogućiti slobodno kretanje vodika preko granica. 

Prirodni plin EU zamijenit će 20% ruskih opskrba

U svojim izmjenama uredbe, u skladu s ciljevima REpowerEU, zastupnici Europskog parlamenta kažu da bi do kraja 2030. zemlje članice trebale zajednički osigurati najmanje 35 milijardi kubičnih metara održivog biometana. On bi se proizvodio i ubrizgavao u sustav prirodnog plina godišnje, s ciljem zamjene 20% ruskog uvoza prirodnog plina održivom, jeftinijom i lokalno proizvedenom alternativom.

Zastupnici Europskog parlamenta također predlažu reformu Europske mreže operatora prijenosnog sustava za plin (ENTSOG) kako bi obuhvatila i operatore vodikove mreže. Novi ENTSOG&H bi stoga također bio odgovoran za desetogodišnji plan razvoja mreže EU za plinske i vodikove mreže. Amandmani europarlamentaraca također uključuju mehanizam za države članice da koordiniraju kupnju plina, prvobitno uspostavljen po hitnom postupku.

Postupno ukidanje fosilnog plina

Zastupnici žele da zemlje EU-a postupno ukinu fosilni plin što je prije moguće, uzimajući u obzir dostupnost alternativa. Države članice mogu odlučiti o ranijem krajnjem datumu trajanja dugoročnih ugovora za nesmanjeni fosilni plin prije kraja 2049. godine.

Nacrt direktive usvojen je sa 62 glasa za, 2 protiv i 7 suzdržanih, a nacrt uredbe s 54 glasa za, 17 protiv i 1 suzdržanim. Zastupnici Europskog parlamenta također su dali svoje zeleno svjetlo za ulazak u međuinstitucionalne pregovore, čekajući službeno odobrenje tijekom plenarne sjednice od 13. do 16. ožujka, sa 65 glasova za, 3 protiv, uz 3 suzdržana za nacrt direktive, i 54 glasa za, 14 protiv, uz 5 suzdržanih, za nacrt uredbe.

Ovaj zakonodavni paket ima za cilj poticanje veće regionalne suradnje u skladištenju plina, olakšavanje zajedničke nabave strateških zaliha i poticanje država članica da poduzmu mjere za rješavanje kibernetičkih napada. Oba zakona postat će ključna komponenta novih pravila EU-a za vodikove mreže, usporedivih s onima koji već postoje za prirodni plin i električnu energiju.

Ažurirana direktiva uključivat će odredbe o pravima potrošača, operatorima prijenosnog i distribucijskog sustava, pristupu trećih strana i integriranom planiranju mreže te neovisnim regulatornim tijelima.

Ažurirana uredba potaknut će postojeću infrastrukturu prirodnog plina da integrira veći udio vodika i obnovljivih plinova, putem visokih tarifnih popusta. Uključuje odredbe za olakšavanje miješanja vodika s prirodnim plinom i plinovima iz obnovljivih izvora te veću suradnju EU-a na kvaliteti i skladištenju plina.

Iz kategorije

PPA ugovori su budućnost zelene tranzicije

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Prepuna dvorana na 2. RE-Source Croatia konferenciji

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Bliži nam se II. Regionalna RE-Source Croatia Hub konferencija

Vaša industrija, tvrtka, grad treba zelenu energiju? Rješenje je potražiti...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas