25.9 C
Zagreb
Petak, 26 srpnja, 2024

Inovacije u plutajućim tehnologijama vjetra ključne su za daljnje smanjenje troškova

Plutajući offshore vjetar sazrijeva i proteklih je godina znatno smanjio troškove. Tehnologija omogućuje Europi i većem broju zemalja da iskoriste offshore potencijal vjetar za postizanje svojih zelenih tranzicijskih ciljeva. Istraživanje i inovacije i dalje su ključni za buduću konkurentnost plutajućeg vjetra. Čak 150 GW kapaciteta moglo bi biti u Europi do 2050. godine, što znači da bi jedna trećina svih offshroe vjetroelektrana mogla plutati, javlja WindEurope.

Plutajuće vjetroturbine mogu proizvoditi električnu energiju dalje u moru i u dubljim vodama od tradicionalnih turbina s fiksnim dnom koje danas čine gotovo sve instalacije u Europi. Za, primjerice, Sredozemno ili Crno mora, plutajuće vjetrolektrane su povoljna tehnologija, a omogućit će korist za sve više i više zemalja. Očekuje se 150 GW plutajućeg vjetra do 2050., a da bi se to dogodilo troškovi moraju nastaviti svoj opadajući trend. WindEurope procjenjuje da bi se oni mogli smanjiti na 40-60 € / MWh ako vlade uspostave prave politike.

Prvo, Europa mora nastaviti razvoj plutajućih projekata. Europa je danas domaćin jedine dvije plutajuće vjetroelektrane na svijetu: projekt Hywind Scotland od 30 MW u Velikoj Britaniji i projekt Windfloat Atlantic od 24 MW u Portugalu. Sedam zemalja EU namjerava instalirati plutajući offshore vjetar u sljedećem desetljeću (Francuska, Velika Britanija, Portugal, Italija, Španjolska, Norveška, Švedska). Sada to razmatraju i Irska, Grčka, Bugarska i Rumunjska. WindEurope očekuje čak 7 GW ukupne instalirane plutajuće snage vjetra u Europi do 2030. godine.

Drugo, tehnološke inovacije moraju se baviti ključnim izazovima u dizajniranju plutajućih vjetroagregata. To se odnosi, primjerice, na tehnologije sidrenja koje pomažu stabilizirati plutajuće turbine i ograničiti njihovo kretanje tijekom ekstremnih vremenskih uvjeta s jakim valovima. Ovdje ‘nastupa’ projekt Corewind kojeg financira EU, a cilj mu je smanjenjiti troškove i poboljšati performanse plutajuće tehnologije vjetra. Projekt je proveo virtualne simulacije na dvije različite lokacije kako bi istražio potencijal smanjenja troškova tehnološkim inovacijama. Ovaj projekt će podržati plutajući priobalni vjetar u nastojanju da doprinose europskim ciljevima dekarbonizacije do 2050. godine i pomoći Europi u održavanju tehnološkog vodstva.

Iz kategorije

Croatian Wind is the Best in Europe

The umbrella European wind energy organization, WindEurope, has published...

Potencijal vjetroelektrana na moru

Vjetar na moru postavljanjem vjetroelektrana može biti iskorišten i...

Svjedočimo najbržoj promjeni energije u povijesti

Međunarodno društvo za solarnu energiju – ISES (International Solar...

EMBER: vjetar i sunce u EU prvi put proizveli više energije od plina

EMBER je objavio svoj novi European Electricity Review u...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas