9.8 C
Zagreb
Utorak, 19 ožujka, 2024

„Go-to“ područja za brži razvoj obnovljivih izvora energije

Pojam Go-to“ područje za brži razvoj OIE spominje se od svibnja 2022. godine, točnije otkad je EU predstavila plan REPowerEU. Njime je odlučila poduzeti sve potrebne mjere za osiguranje energetske samodostatnosti i smanjenje ovisnosti o ruskim energentima postavljajući ambiciozan cilj razvoja stotine novih gigawata OIE. Europa do 2030. želi imati mnogo više domaće, čiste, zelene energije. No, poznato je da se projekti OIE ne razvijaju brzo te da se posvuda u EU dugo čeka na izdavanje potrebnih dozvola. Od predaje prvih dokumenata do puštanja projekta u rad može proteći i do 10 godina. Hrvatska u tome nije izuzetak. Europska statistika pokazuje da smo u samom vrhu, na trećem mjestu u EU po administrativnim preprekama, a istraživanje agencije Ember pokazalo je da smo po izdavanju dozvola za vjetroelektrane najlošiji u EU.

Jednostavno izdvajanje “Go-to” područja

„Go- to“ područja, najjednostavnije rečeno, su posebne lokacije na kopnu ili moru koje bi države članice EU odredile pogodnima za brzu izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. To su područja sa smanjenim rizicima za okoliš te bi zato ondje trebalo provoditi jednostavnije postupke izdavanja dozvola u roku od godine dana. „Go- to“ područja, najjednostavnije rečeno, su posebne lokacije na kopnu ili moru koje bi države članice EU odredile pogodnima za brzu izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. To su područja sa smanjenim rizicima za okoliš te bi zato ondje trebalo provoditi jednostavnije postupke izdavanja dozvola u roku od godine dana. Mnogima je zato ideja „Go-to“ područja u kojima će se u roku godine dana moći graditi novi OIE projekti zvučala zanimljivo. O ovoj su temi raspravljali i članovi OIEH Radne skupne Zaštita okoliša.

OIEH radna skupina Zaštita okoliša analizira područja pogodna za razvoj “Go-to” zona

Odlučeno je da će stručnjaci ove radne skupine ponuditi svoje viđenje o tome koja bi područja u Hrvatskoj mogla biti „Go-to“ zone. S obzirom na to da EU pruža mogućnost da države članice same ubrzaju razvoj OIE prije no što ih EU pravno definira te možda postanu i zakonska obveza, ozbiljnije promišljanje ove teme je vrlo korisno.  

Dosadašnja analiza je utvrdila kako Hrvatska ima oko 125 000 hektara neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta. Ako bi se primjerice solarne elektrane od 0.8 MW izgradile na svakih 10 hektara, to bi na području od 125 000 hektara moglo rezultirati solarnim instalacijama od 100 GW, što višestruko premašuje dosadašnje ukupno instalirane kapacitete OIE u Hrvatskoj koji iznose od 1,5 GW.

Velika je vjerojatnost da nije svih 125 000 hektara pogodno za izgradnju OIE projekata, no koja područja unutar navedene površine jesu, pokazat će detaljne analize koje će provesti OIEH.

Za brzi razvoj OIE projekata identificirana su i industrijska područja. Hrvatska ima 246 gospodarskih zona koje zauzimaju površinu od 17000 hektara, no potrebne su daljnje analize kojima bi se utvrdilo koje bi među njima mogle postati „Go-to“ područja.  

Hrvatska ima i oko 3000 lokacija za kopanje mineralnih sirovina (šljunak, pijesak), a zadatak OIEH Radne skupine Zaštita okoliša je izdvojiti ona koja su najpovoljnija za svrstavanje u „Go-to“ područja.  Uz to, Hrvatska ima 278 odlagališta otpada koja bi također mogla postati „Go-to“ područja.  

Go-to” područja u Europskoj uniji

Italija je nedavno proglasila „agrobelt“ i „solarbelt“ pojaseve, odnosno područja koja su povoljna za  razvoj solarnih i agrosolarnih instalacija, a koja imaju sličan cilj – olakšati razvoj projekata OIE i povećati proizvodnju domaće, zelene, sigurne energije.

Hoće li EU proglasiti razvoj „Go-to“ područja zakonskom obvezom još nije poznato. O njima se raspravljalo i na nedavno održanoj konferenciji RE-Source 2022. u Amsterdamu. Na konferenciji je istaknuto da bi svaka zemlja članica do 2025. godine trebala definirati svoja „Go-to“ područja te do 2027. početi s gradnjom OIE projekata na njima.

„Go-to“ područja samo su jedan od mogućih primjera kako ubrzati razvoj obnovljivih izvora energije.

Što više kvalitetnih i jednostavno provedivih ideja koje mogu osigurati energetsku samodostanost svakako su dobrodošle.

Iz kategorije

PPA ugovori su budućnost zelene tranzicije

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Prepuna dvorana na 2. RE-Source Croatia konferenciji

Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time...

Bliži nam se II. Regionalna RE-Source Croatia Hub konferencija

Vaša industrija, tvrtka, grad treba zelenu energiju? Rješenje je potražiti...

Registrirajte se na naš Newsletter

Korištenjem ovog obrasca pristajete na Google reCAPTCHA, potvrđujete da ste upoznati s OIEH Politikom privatnosti te dajete suglasnost na prikupljanje i obradu osobnih podataka.

Podržavaju nas